ariston kombi arıza kodları

Ariston Matis Hata Kodları

Ariston Matis Hata Kodları Nehir Teknik Servis

Makalemizde yer vereceğimiz bilgiler Ariston Matis 24 FF ve Ariston Matis 24 CF model kombiler için geçerlidir.

 1. 90 Ledi Yanıyor Aşırı ısınma arızası.
 • Çözüm Aynı zamanda alev üzerine x işareti olan ışık da yanar. Önce kombinin susuz kalmadığından emin olun. Basınç düşük ise yükseltmeniz gerekir. Cihaz eğer kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olması gerekir. Özellikle de 3 kalorifer vanası mutlaka açık durumda olacak. Sonrasında kombiyi resetleyin. Bu uygulamalar sizi bir sonuca ulaştırmadı ise; sirkülasyon pompası sıkışmış, kalorifer filtresi tıkanmış, tesisat tıkalı, ana eşanjörde tıkanma-kireçlenme durumları, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada kalıyordur. Sensör veya kart arızası vardır. Sorunun yaşanılmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu gibi durumlar sebebi ile mutlaka uzman yardımı alın.
 1. 40-50 Yanıp Sönüyor Düşük basınç arızası (uyarı).
 • Çözüm Aynı anda baca ışığı da yanıp söner. Bu bir uyarı sinyalidir. Tesisat su basıncının azaldığını yani tesisatın suya gereksinimi olduğunu ve cihaza su basılması gerektiğini belirtir. Matis kombiye su basma işlemini uygulamak ve sorunu servis çağırmadan çözümlemek için linki tıklayın.
 1. 60-70 Yanıyor Düşük basıncı arızası (bloke).
 • Çözüm Aynı zamanda alev üzerine x işareti olan ışık da yanar. Bu bir bloke durumudur. Cihaz düşük su basınç uyarısı vermesine rağmen su basılmadığı durumda ve bu şekilde kullanılmaya devam edildiği durumda bloke olur. Yukarıdaki linkte verdiğimiz bilgileri inceleyerek işlemi uygulayın. Sorunda düzelme olmazsa “reset” düğmesine basın. Yine sonuç alamazsanız eğer mutlaka servis yardımı alın.
 1. 60-70 Yanıp Sönüyor Isıtma sistemi çıkış ntc arızası.
 • Çözüm Aynı zamanda baca ışığı da yanıp söner. Isıtma sisteminde çıkış sıcaklık sensöründe, sensör kablolarında veya borularında sorun belirten arıza durumudur. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi arayın.
 1. 70-80 Yanıp Sönüyor Isıtma sistemi dönüş ntc arızası.
 • Çözüm Aynı zamanda baca ışığı da yanıp söner. Isıtma sistemindeki dönüş sıcaklık sensöründe problem. Sorun sadece sensör ile alakalı da olmaz. Sensör kablolarında kısa devre, kopma durumlarında veya sensör borularında nemlenme meydana geldiğinde de bu sorun ortaya çıkar. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun ancak yerinde görülür ise net tespit ve müdahale yapılır.
 1. 70 ve baca ışığı yanıp sönüyor Anakart-Ekran kartı arası iletişim yok.
 • Çözüm Cihazın beyni olan elektronik kart ile kontrol panel kartı arasında haberleşme olmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda elektronik kart ya da kontrol panel kartından biri arızalıdır. Eğer bunlardan birine daha öncesinden müdahalede bulunuldu ise bağlantıları yanlış yapılmıştır. Fakat hiçbir müdahale söz konusu olmadı ise elektronik kartın arızalı olma olasılığı yüksek. Ariston Servisi ile görüşmeli yardım alın.
 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor Eeprom arızası.
 • Çözüm Bu problemle karşılaşıldığında çatıya benzer simgeli ışık (baca ışığı) da yanıp söner. Bu hatanın anlamı elektronik kart işlemcisinde sorunlu. İşlemci hatası sebebi ile cihaz hem sıcak su hem de kalorifer konumunda çalışmaz. Sorunun giderilmesi kart müdahalesine bağlıdır. Bu sebeple servis yardımı alın.
 1. 70 Ledi Yanıp Sönüyor Elektronik kart arızası.
 • Çözüm Aynı zamanda alev üzerine x işareti olan ışık da yanar. Matis kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer anakart arızası var demektir. Bu durumda cihaz kesinlikle çalışma yapmaz, bloke durumdadır. Elektronik kartın arızalı olduğunu belirten bu arıza durumunda müdahale karta yapılır. Tamir veya değişim işlemi ile ancak sorun çözümlenir. Bu konudaki yardımları da uzman Ariston Servisi ekibinden alın.
 1. 40-60-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor  İlk ateşleme sonrası alev yetersiz.
 • Çözüm Matis model kombinin ilk ateşleme sonrasında alevi algılamadığını ve alev yetersizliği olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda iyon yetersizliğini gösterir. Yani iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun vardır. Önce cihazı birkaç kez resetleyin, sonuç alamıyorsanız mutlaka servisi arayın.
 1. 50-60-80 ledi ve baca ışığı yanıp sönüyor  2.ateşleme sonrası alev yetersiz.
 • Çözüm Bu durumda Matis kombi ikinci kez ateşleme yapmasına rağmen yine de alevin yeterli şekilde gelmediğini gösterir. 3.alev denemesi sonrası da eğer başarılı olunmazsa cihaz ateşleme başarısızlığı sebebiyle kilitlenir. Bu durumda servis müdahalesi gerekmektedir.
 1. Ariston Matis Hata Kodları Alev üzerine x işareti olan ışık yanıyor Alev oluşmuyor.
 • Çözüm Cihazın birkaç kez ateşleme denemesi yapmasının ardından alevin kesinlikle algılanmadığını ve bu sebeple de cihazın ateşlemeyi başarılı şekilde yapamadığını belirtir. Bu durumda gaz giriş vanalarına bakılmalıdır. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açılmalıdır. Daireye ve kombiye gaz girişleri açık olmalıdır. Sonrasında resetleme işlemi yapılmalıdır. 3 resetleme uygulamasından sonra sonuç alınamıyor ise bu durumda; ateşleme-iyonizasyon elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun vardır. Bu durumda mutlaka uzman Ariston Servisi ekibinden yardım alın.
 1. 50-60-70 ve baca ışığı yanıp sönüyor  Gaz vanası kapalı fakat alev var.
 • Çözüm Bu hata durumunda cihazın kendi kendine alev algıladı. Gaz vanası kapalı olmasına rağmen alev algılanıyor ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun. Bu durumda önce resetleme işlemi yapılmalı sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı alın.
 1. 60-70-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor  Alevin kesilme arızası.
 • Çözüm Bu ledlerin yandığı durumda cihazın alevi kestiği bilinir. Bu cihazda oluşan teknik açıdan bir arızadır. Bu durumda kullanıcı önce birkaç resetleme işlemi uygulamalıdır. Resetleme işlemi sonuç vermiyorsa eğer servis yardımı almalıdır. Sorun ancak yerinde görülür, tespit yapılır ise müdahale ederek sorun çözümlenir.
 1. Baca ışığı yanıyor Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaz eğer bacalı ise baca çekişinde sorun olduğunu ve atık gazın dışarı gönderilemediğini belirtir. Baca sensöründe de sorun vardır. Bu durumda cihazı kesinlikle kullanmadan kullanıma kapatarak baca çekiş kontrolü yaptırarak bacayı temizletmelisiniz. Baca sensöründe sorun görülür ise zaten ekiplerce değişimi yapılır. Eğer cihaz hermetik ise atık gaz sisteminde fan, elektronik kart ya da gaz valfinde sorun. Bu durumda yerinde tespit gerekir. Servis ile görüşerek yardım isteyin.
 • Ariston Matis Hata Kodları Nehir Teknik Servis
Scroll to Top
Hemen Arayın